Webbplatsen använder teknik som troligen inte stöds av din webbläsare som exempelvis Internet Explorer 11. Vissa saker kan se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Förvaltningsledning

Förvaltningsledningen för Sjukhusen i väster – dvs. Alingsås lasarett, Angereds Närsjukhus, Frölunda Specialistsjukhus och Kungälvs sjukhus – består av sjukhusdirektör, biträdande sjukhusdirektörer, chefläkare, chefssekreterare samt stabs- och verksamhetschefer.

Sjukhusdirektör

Martin Rösman
E-post: martin.rosman@vgregion.se

Biträdande sjukhusdirektörer

Katarina Andersson
E-post: katarina.s.andersson@vgregion.se

Tobias Nilsson
E-post: tobias.nilsson@vgregion.se

Chefläkare

Per Wiger
E-post: per.wiger@vgregion.se

Jacob Wulfsberg
E-post: jacob.wulfsberg@vgregion.se

Chefsjuksköterska

Marianne Gustafsson
E-post: marianne.ch.gustafsson@vgregion.se

Chefssekreterare

Liselotte Ebefors
E-post: liselotte.ebefors@vgregion.se

Stabschefer

Henrik Almgren
Produktions- och kapacitetsstyrning
E-post: henrik.almgren@vgregion.se

Malin Johansson
HR
E-post: malin.ar.johansson@vgregion.se

Ulf Lindberg
Ekonomi
E-post: ulf.lindberg@vgregion.se

Åsa Meland
Utveckling
E-post: asa.meland@vgregion.se

Anette Palle
Kommunikation och folkhälsa
E-post: anette.palle@vgregion.se

Verksamhetschefer

Per Arnell
Ambulanshelikoptern
E-post: per.arnell@vgregion.se

Eva Blixt
Psykiatri
E-post: eva.blixt@vgregion.se

Emilia Forslund
Vårdadministration
E-post: emilia.forslund@vgregion.se

Marie Gardtman
Medicin
E-post: marie.gardtman@vgregion.se

Johan Kling
Anestesi, operation, intensivvård
E-post: johan.kling@vgregion.se

Ulrika Jonsson Milusic
Geriatrik, neurologi, rehabilitering
E-post: ulrika.milusic-jonsson@vgregion.se

Lorna Niklasson
Barn och unga
E-post: lorna.niklasson@vgregion.se

Rolf Ottosson (vik.)
Kirurgi och ortopedi
E-post: rolf.ottosson@vgregion.se

Jerker Persson
Akutsjukvård
E-post: jerker.persson@vgregion.se

Hanne Wallström
Diagnostik och service
E-post: hanne.wallstrom@vgregion.se


Senast uppdaterad: 2019-08-13 14:41