Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Förvaltningsledning

Förvaltningsledningen för Sjukhusen i väster – dvs. Alingsås lasarett, Angereds Närsjukhus, Frölunda Specialistsjukhus och Kungälvs sjukhus – består av sjukhusdirektör, biträdande sjukhusdirektörer, chefläkare, chefssekreterare samt stabs- och verksamhetschefer.

Sjukhusdirektör

Martin Rösman
E-post: martin.rosman@vgregion.se

Biträdande sjukhusdirektörer

Katarina Andersson
E-post: katarina.s.andersson@vgregion.se

Tobias Nilsson
E-post: tobias.nilsson@vgregion.se

Chefläkare

Cornelia Bergdahl
Angereds Närsjukhus
E-post: cornelia.bergdahl@vgregion.se

Per Wiger
Alingsås lasarett
E-post: per.wiger@vgregion.se

Jacob Wulfsberg
Kungälvs sjukhus
E-post: jacob.wulfsberg@vgregion.se

Chefssekreterare

Ulla Andersson
E-post: ulla.c.andersson@vgregion.se

Stabschefer

Anders Hillberg
Kansli och försörjning
E-post: anders.hillberg@vgregion.se

Malin Johansson
HR
E-post: malin.ar.johansson@vgregion.se

Ulf Lindberg
Ekonomi
E-post: ulf.lindberg@vgregion.se

Åsa Meland
Utveckling
E-post: asa.meland@vgregion.se

Anette Palle
Kommunikation och folkhälsa
E-post: anette.palle@vgregion.se

Verksamhetschefer

Henrik Almgren (tf)
Kirurgi och ortopedi
E-post: henrik.almgren@vgregion.se

Per Arnell
Ambulanshelikoptern
E-post: per.arnell@vgregion.se

Eva Blixt
Psykiatri
E-post: eva.blixt@vgregion.se

Marie Gardtman
Medicin
E-post: marie.gardtman@vgregion.se

Linda Jörgensen (tf)
Vårdadministration
E-post: linda.jorgensen@vgregion.se

Johan Kling
Anestesi, operation, intensivvård
E-post: johan.kling@vgregion.se

Ulrika Jonsson Milusic
Geriatrik, neurologi, rehabilitering
E-post: ulrika.milusic-jonsson@vgregion.se

Ulla Delfs Moss
Diagnostik och Service
E-post: ulla.delfs.moss@vgregion.se

Lorna Niklasson (tf)
Barn och unga
E-post: lorna.niklasson@vgregion.se

Christina Nyström
Akutsjukvård
E-post: christina.nystrom@vgregion.se


Senast uppdaterad: 2020-09-14 18:03