Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet Hoppa till chatbot

Förvaltningsledning

Förvaltningsledningen för Sjukhusen i väster – dvs. Alingsås lasarett, Angereds Närsjukhus, Frölunda Specialistsjukhus och Kungälvs sjukhus – består av sjukhusdirektör, biträdande sjukhusdirektörer, chefläkare, chefssekreterare samt stabs- och verksamhetschefer.

Sjukhusdirektör

Martin Rösman
E-post: martin.rosman@vgregion.se

Biträdande sjukhusdirektörer

Katarina Andersson
E-post: katarina.s.andersson@vgregion.se

Tobias Nilsson
E-post: tobias.nilsson@vgregion.se

Chefläkare

Per Wiger
E-post: per.wiger@vgregion.se

Jacob Wulfsberg
E-post: jacob.wulfsberg@vgregion.se

Chefssekreterare

Ulla Andersson
E-post: ulla.c.andersson@vgregion.se

Stabschefer

Anders Hillberg
Kansli och försörjning
E-post: anders.hillberg@vgregion.se

Malin Johansson
HR
E-post: malin.ar.johansson@vgregion.se

Ulf Lindberg
Ekonomi
E-post: ulf.lindberg@vgregion.se

Åsa Meland
Utveckling
E-post: asa.meland@vgregion.se

Anette Palle
Kommunikation och folkhälsa
E-post: anette.palle@vgregion.se

Verksamhetschefer

Per Arnell
Ambulanshelikoptern
E-post: per.arnell@vgregion.se

Eva Blixt
Psykiatri
E-post: eva.blixt@vgregion.se

Marie Gardtman
Medicin
E-post: marie.gardtman@vgregion.se

Linda Jörgensen
Vårdadministration
E-post: linda.jorgensen@vgregion.se

Johan Kling
Anestesi, operation, intensivvård
E-post: johan.kling@vgregion.se

Jonna Sjöberg Lindeblad
Kirurgi och ortopedi
E-post: jonna.lindeblad@vgregion.se

Ulrika Jonsson Milusic
Geriatrik, neurologi, rehabilitering
E-post: ulrika.milusic-jonsson@vgregion.se

Ulla Delfs Moss
Diagnostik och Service
E-post: ulla.delfs.moss@vgregion.se

Lorna Niklasson
Barn och unga
E-post: lorna.niklasson@vgregion.se

Christina Nyström
Akutsjukvård
E-post: christina.nystrom@vgregion.se


Senast uppdaterad: 2019-08-13 14:41