Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Organisation

Angereds Närsjukhus drivs av en politiskt tillsatt styrelse. På sjukhuset finns också Sjukhusledning och stab som hanterar det övergripande administrativa arbetet, samt Medicinsk service som arbetar med att tillhandahålla administrativt stöd till de olika mottagningarna.

Här nedan hittar du ANS organisationsschema, kontaktuppgifter till dem som arbetar inom styrelsen, Sjukhusledning och stab, Medicinsk service, samt ANS mottagningar.

Arbetet på sjukhusets verksamheter leds av respektive verksamhetschef/vårdenhetschef.

Opererande verksamhet

Nicklas Oscarsson – Verksamhetschef, Tel.: 031 - 332 69 42

Medicin- och psykiatriverksamhet

Marie Gardtman – Verksamhetschef, Tel.:0702-14 90 77
marie.gardtman@vgregion.se

Specialistcentrum Barn och Unga

Karin Andersson – Verksamhetschef, Tel.: 0700-81 68 85
karin.ai.andersson@vgregion.se 

Specialistcentrum Barn och Unga Angered

Catarina Svalbacke – Vårdenhetschef, Tel.: 031-332 67 46

Specialistcentrum Barn och Unga Gamlestaden  

Lorna Niklasson – Vårdenhetschef, Tel.: 031-345 08 88
lorna.niklasson@vgregion.se

Ungdomsmottagning

Lisa Jobson Drews – Vårdenhetschef, Tel.: 0738-24 31 00
lisa.jobson.drews@vgregion.se

Radiologimottagning

Ulla Delfs Moss – Verksamhetschef Radiologi Kungälvs sjukhus
ulla.delfs.moss@vgregion.se

Provtagningscentral

Ellinor Linde – Enhetsschef Provtagning Sahlgrenska, Tel.: 072-501 28 00
ellinor.linde@vgregion.se 

Medicinsk service

Marie Gardtman  Verksamhetschef  Tel.: 0702-14 90 77
marie.gardtman@vgregion.se

Linda Lässer – Enhetschef. Tel.: 0768-34 71 73
linda.lasser@vgregion.se

Jonathan Neselrot

Kommunikationschef Sjukhusen i väster
Ikon för telefonnummer
Telefonnummer

Senast uppdaterad: 2019-10-07 14:39