Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Coronavirus/covid-19 Hos oss har vi många patienter som är känsliga för smitta. Därför ber vi dig att undvika besök på sjukhuset om du inte har en bokad tid.

Misstänker du att du är drabbad av coronaviruset, läs på 1177.se om när och hur du ska kontakta vården.

Känner du dig orolig, ta del av informationen på Folkhälsomyndigheten.se och måste du prata med någon om covid-19, ring nationella informationsnumret 113 13.

På Folkhälsomyndigheten finns information om coronavirus/covid-19 på flera språk.

Organisation

Angereds Närsjukhus är en del av Sjukhusen i väster (Alingsås lasarett, Angereds Närsjukhus, Frölunda Specialistsjukhus, Kungälvs sjukhus). Sjukhusen i väster drivs av en politiskt tillsatt styrelse.

Arbetet på sjukhusets verksamheter leds av respektive verksamhetschef/vårdenhetschef.

Opererande verksamhet

Nicklas Oscarsson – Verksamhetschef, Tel.: 031 - 332 69 42

Medicin- och psykiatriverksamhet

Marie Gardtman – Verksamhetschef, Tel.:0702-14 90 77
marie.gardtman@vgregion.se

Specialistcentrum Barn och Unga

Karin Andersson – Verksamhetschef, Tel.: 0700-81 68 85
karin.ai.andersson@vgregion.se 

Specialistcentrum Barn och Unga Angered

Catarina Svalbacke – Vårdenhetschef, Tel.: 031-332 67 46

Specialistcentrum Barn och Unga Gamlestaden  

Lorna Niklasson – Vårdenhetschef, Tel.: 031-345 08 88
lorna.niklasson@vgregion.se

Ungdomsmottagning

Lisa Jobson Drews – Vårdenhetschef, Tel.: 0738-24 31 00
lisa.jobson.drews@vgregion.se

Radiologimottagning

Ulla Delfs Moss – Verksamhetschef Radiologi Kungälvs sjukhus
ulla.delfs.moss@vgregion.se

Provtagningscentral

Ellinor Linde – Enhetsschef Provtagning Sahlgrenska, Tel.: 072-501 28 00
ellinor.linde@vgregion.se 

Medicinsk service

Marie Gardtman  Verksamhetschef  Tel.: 0702-14 90 77
marie.gardtman@vgregion.se

Linda Lässer – Enhetschef. Tel.: 0768-34 71 73
linda.lasser@vgregion.se

Jonathan Neselrot

Kommunikationschef Sjukhusen i väster
Ikon för telefonnummer
Telefonnummer

Senast uppdaterad: 2020-01-13 16:25